Zobacz nowe serwisy Kulturalnej Polski!
Streszczenia, opracowania lektur

Charakterystyka Julii

Powiększ
Romeo i Julia
Sir Franka Dicksee

Treść:

„(...) Miłość nazywa się ideałem życia. Kwintesencją tego jest zdolność do niezwykłych poświęceń (...)”. Te słowa Romaina Rollanda są doskonałym opisem owego wspaniałego uczucia jakim jest miłość. Mówi się, że potrafi ona „zdziałać cuda”. Sprawia, iż człowiek staje się szczęśliwy. Dla „drugiej połówki” idzie się w ogień lub na koniec świata. Dla niej można zrobić wszystko. W tragicznym sytuacjach- nawet zginąć.

Miłość jest uczuciem chyba najczęściej opisywanym przez romantyków. Najsławniejszą parą zakochanych jest niewątpliwie Romeo i Julia- bohaterowie utworu Williama Szekspira, którzy mimo przeciwnościom losu biorą potajemny ślub, a w końcu umierają „z miłości”.

Julia Kapulet jest młodą, czternastoletnią, dziewczyną. Pochodzi z bogatej, mieszczańskiej rodziny. Jako jedynaczka, jest „oczkiem w głowie” rodziców. Chcą podejmować za nią wszystkie decyzje.

Na początku tragedii Julia sprawia wrażenie dobrze wychowanej i posłusznej dziewczyny. Jest bardzo uległa, układna wobec rodziców w sprawie swego zamążpójścia. Z pokorą i szacunkiem wysłuchuje poleceń matki, która zwraca jej uwagę na miła powierzchowność kandydata – hrabiego, który z cała pewnością podniósłby miejsce w hierarchii społecznej Kapuletów. Julia z cała pewnością wyszłaby za Parysa, gdyby w jej życiu nie pojawił się Romeo. Oczarowana poznanym na balu tajemniczym nieznajomym, dziewczyna zapomina o posłuszeństwie wobec rodziców i planowanym przez nich mariażu.

Pomimo, że Julia poznała pochodzenie znajomego, który okazał się należeć do wrogiej rodziny, wywołuje on w dziewczynie silne uczucia, którego nigdy wcześniej nie zaznała. Pod wpływem miłości młoda dziewczyna przechodzi prawdziwą metamorfozę. Niedoświadczona, uległa i posłuszna rodzicielskim nakazom Julia zmienia się w zdecydowaną i pełną wigoru młodą kobietę, która w imię swych uczuć zdolna jest przeciwstawić się całemu światu. Stwierdzając: \\\"muszę kochać przedmiot nienawiści\\\", decyduje się oddać swe serce ukochanemu. Niezwykła siła uczucia sprawia, że dziewczyna uświadamia sobie, iż życie ma dla niej sens jedynie wówczas, gdy będzie się toczyć u boku Romea: \\\"jeżeli żonaty, całun mnie czeka zamiast ślubnej szaty...\\\".

Dziewczyna jest dla Romea ideałem. Wychwala on jej postawę, twarz, mówiąc: „ona zawstydza świec jarzących blaski; piękność jej wisi u nocnej opaski jak drogi klejnot u uszu Etiopa”. Zdania Montekiego nie podziela Kapulet. Uważa swoja córkę za nieposłuszną dziewkę. Wypowiada pod jej adresem wyszukane wyzwiska: „Świdrzygłówko! (...) blednico! Ty tłumoku! Lalko łojowa (...) wszetecznico!”. Pod wpływem złości wyrzeka się Julii: „nigdy cię nie uznam za moje dziecko”.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Drukuj  Wersja do druku     Wylij  Wyślij znajomemu


Komentarze
artykuł / utwór: Charakterystyka Julii
Dodaj komentarz


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 


Menu:

Cytaty, sentencje

Linki:
Adam Mickiewicz
Adam Asnyk
Aleksander Fredro
Dym
Hamlet
Romeo i Julia   

.:: top ::.
Copyright szekspir.kulturalna.com
Wydawca: Olsztyńskie Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych - Kulturalna Polska
współpracaautorzykontaktsmap